Available On-Farm

Filters

Showing all 15 results

Filter by price

Category

15 products

  • Quickview

    Event Hosting

    ,
    Looking for a venue for a wedding, work function, family gathering or any event that would work well in a beautiful outdoor setting paired with great food?  Look no further! Our farm is a perfect backdrop with plenty of room for guests to wander, play some outdoor games, have a bonfire or whatever suits your fancy, and the photo ops are endless!  We can help with as little or as much of the planning as you want.  We’ve got a special event structure and a party tent.  Our partner restaurant, Odla can prepare a full meal or canapés with Farm One Forty ingredients or you are welcome to use a caterer of your choice. Contact us to discuss options and pricing.
  • $10.00
    Quickview

    Farm One Forty Honey

    Whether you eat the sweet, sticky stuff or apply it externally, the health benefits of honey make everything better!  With less calories than sugar, honey is the natural sweetener of choice.  The surrounding area where the bees live is mostly native prairie, alfalfa and sainfoin.  The honey is available in a few different sizes: 375mL for $7.50 500mL for $10 750mL for $15 2.25L pail for $40 11.4L pail for $200
    $10.00
    $10.00
  • $5.00
    Quickview

    Farm-Fresh Eggs

    These eggs are raised by a partner farm nearby.  Jane's chickens are free run with access to large outdoor paddocks that they are rotated through.  In addition to the worm-eating and bug-scratching that they do the chickens eat local, non GMO grain (including flax to boost their omega 3's) which Jane either ferments or sprouts depending on the season.  These beautiful brown eggs pack a punch with less cholesterol and saturated fat but more vitamin A and E, omega 3's and beta carotene.
    $5.00
    $5.00
  • chorizo
    $10.00
    Quickview

    Fresh Sausage

    , ,
    Want to kick that jambalaya up a notch?  Or make Sunday brunch extra special?  Maybe you've made your own sauerkraut and you want a delicious bratwurst to go along with it? Choose between Chorizo, Italian, Bratwurst or Breakfast or try a mixer pack by making a note in your order!  Price is per lb and the packages are between 1-1.2lbs each.
    $10.00
    $10.00
  • $17.00
    Quickview

    Grass-fed Beef Patties

    , ,
    Summer days call for BBQing burgers!  These patties are approx 1/4lb each.  Sold in packages of 6. Ingredients: Salt, Pepper, Spices, dehydrated garlic, vegetable oil, citric acid, silicon dioxide
    $17.00
    $17.00
  • $6.50
    Quickview

    Ground Pork

    , , ,
    Let your imagination be your guide with Farm One Forty ground pork!  Use this delicious free range ground pork in casseroles, meatballs, soups, your home made sausage creations and more!  Order in any quantity for $6.50/lb.
    $6.50
    $6.50
  • beer sticks
    $6.75
    Quickview

    Honey Garlic and Beer Sticks

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  These fully cooked, gluten free sticks are also great for hiking & camping or school lunches.
    $6.75
    $6.75
  • pork chops
    pork chops
    $7.50
    Quickview

    Pork Chops

    , ,
    If you've never tried pasture raised pork, a package of pork chops is a fantastic place to start.  The flavour will be completely different than the chops you get in the supermarket!  Great on the grill or cast iron pan or baked in the oven in a casserole.  Packages are 1-1.5lb each. $7.5/lb
    $7.50
    $7.50
  • jerky
    jerky
    $7.00
    Quickview

    Pork Jerky

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  Also great for hiking & camping or school lunches.  80gram/pkg.
    $7.00
    $7.00
  • $4.50
    Quickview

    Raw Leaf Lard

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard.  Despite its demonized reputation, lard is actually better for your health than processed vegetable oils.   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it will require rendering but it's super easy!  See the FAQ section for instructions on how to do that.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  
    $4.50
    $4.50
  • $8.50
    Quickview

    Rendered Leaf Lard

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard.  Despite its demonized reputation, lard is actually better for your health than processed vegetable oils.   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it has already been rendered as is ready to use.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  This product is sold by the pint jar.  
    $8.50
    $8.50
  • $11.00
    Quickview

    Smoked Sausage

    , , ,
    Perfect for those rushed evenings when you need to get a delicious meal on the table fast! Choose between Mennonite, Garlic Farmer or Smokies or get a mixer pack of all three by making a note in your order!  Price is per lb and the packages are between 1-1.2lbs each.
    $11.00
    $11.00
  • $6.00
    Quickview

    Soap

    When life gives you pastured pork lard, make soap!! In years past we were never able to sell all of the pork lard from our pigs and instead of letting this beautiful and often misunderstood product go to waste, I now turn some of it into soap! I use pork lard as the hardening fat in my soaps - it's what makes the bar hard so it doesn't turn into a pile of glop when you leave it in your shower. The lard also makes a lovely, creamy lather and is very moisturizing. I've dabbled with a few different recipes, Rosemary Citrus, Mocha, Lavender / Ylang Ylang, Tea tree oil, Lemon Poppyseed and Grapefruit / Bergamot to name a few.
    $6.00
    $6.00
  • $200.00
    Quickview

    Tanned Lamb Skin

    ,
    The sheep we raise are not wool sheep, but hair sheep which means we don’t shear them; their hair sheds naturally in the spring.  When the lambs are butchered we send the lambskins off to a tannery and they produce beautiful and durable rugs, couch throws, car seat covers, crib and stroller liners or whatever you see fit to use them for! The fleece of lambskin has excellent insulating properties and is also resistant to flame, dirt, moisture and static electricity.  Lambskin is a natural insulator and has temperature-regulating properties, keeping you warm in the winter and cool in the summer.  This makes it a great choice for newborn babies that are learning to regulate their body temperatures.  Lambskins have a soothing effect that can result in better sleep and since they are gentle on your skin, they are great for people with sensitive skin or babies that are prone to skin rashes.  Wool is considered by the medical profession to be hypoallergenic.
    $200.00
    $200.00
  • bacon
    bacon
    $11.25
    Quickview

    Thick-cut Farmhouse Bacon

    , ,
    Bacon makes everything better right?!  On it's own at Sunday brunch, crumbled into a Caesar salad, wrapped around a succulent scallop or squash or the star of the show in your creamy corn chowder.  In any case this bacon will blow your mind!  Packages are 1-1.5lb each. $11.25/lb
    $11.25
    $11.25

Stay up to date

JOIN OUR MAILING LIST!

We will keep you in the loop about farm events and new products
and you will recieve our FREE busy family time saver meals recipe guide!
SIGN ME UP!
close-link