Available On-Farm

Filters

Showing all 24 results

Filter by price

Category

24 products

  • jerky
    jerky
    $9.50
    Quickview

    Beef Jerky

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  Also great for hiking & camping or school lunches.  80gram/pkg.
    $9.50
    $9.50
  • $15.00
    Quickview

    Farm One Forty Honey

    Whether you eat the sweet, sticky stuff or apply it externally, the health benefits of honey make everything better!  With less calories than sugar, honey is the natural sweetener of choice.  The surrounding area where the bees live is mostly native prairie, alfalfa and sainfoin.  The honey is available in a few different sizes: 500mL for $15 2.25L pail for $40
    $15.00
    $15.00
  • eggs
    $6.00
    Quickview

    Farm-Fresh Eggs

    Our chickens are free run with access to a large outdoor paddock.  In addition to the worm-eating and bug-scratching that they do the chickens eat non GMO grain that we grow ourselves along with plenty of fruits, vegetables and garden scraps.   We have a mix of heritage breeds in our flock so each carton contains a beautiful array of colourful eggs and pack a nutritional punch with less cholesterol and saturated fat but more vitamin A and E, omega 3's and beta carotene!
    $6.00
    $6.00
  • chorizo
    $11.00
    Quickview

    Fresh Sausage

    , ,
    Want to kick that jambalaya up a notch with some fresh chorizo?  Or make Sunday brunch extra special with our delicious breakfast sausage?   Maybe you've made your own sauerkraut and need some bratwurst to go with it? Choose between Chorizo, Bratwurst or Breakfast or try a mixer pack by making a note in your order!  Price is per lb and the packages are between 1-1.2lbs each.
    $11.00
    $11.00
  • gift card
    gift card
    $50.00
    Quickview

    Gift Cards

    , , , , ,
    Want to give a gift that certainly won't go to waste or sit on a shelf collecting dust?!  Consumables always make a great gift for those hard to buy for people in your life. Available in any amount divisible by $50, please just put the total amount you'd like in the order notes and adjust the quantity to match. We would be happy to drop them in the mail on your behalf with a personal greeting card as well.
    $50.00
    $50.00
  • Sold out
    $15.00
    Quickview

    Grass-fed Hamburger Patties

    , ,
    Summer days call for BBQing burgers!  These gluten and dairy free 6oz patties are made with our 100% grass fed beef. Sold in packages of 4.
    $15.00
    $15.00
  • ground lamb
    $15.00
    Quickview

    Grass-fed Lamb Meatballs

    , , ,
    Serve these delicious lamb meatballs with pasta or go the Swedish route with mashed potatoes and lingonberries!  Any way you use them these gluten and dairy free meatballs are so handy to have on hand for a quick week night dinner! 12 meatballs/pkg  
    $15.00
    $15.00
  • ground lamb
    $10.00
    Quickview

    Ground Lamb & Lamb Stew

    , , ,
    Use this delicious grass-fed ground lamb or lamb stew in casseroles, meatballs, burgers or anywhere you would use ground beef to mix things up a bit!  Order in any quantity for $10/lb and please specify in your order notes if you want ground or stew or a bit of each.
    $10.00
    $10.00
  • $7.00
    Quickview

    Ground Pork

    , , ,
    Let your imagination be your guide with Farm One Forty ground pork!  Use this delicious free range ground pork in casseroles, meatballs, soups, your home made sausage creations and more!  Order in any quantity for $7/lb.
    $7.00
    $7.00
  • beer sticks
    $7.00
    Quickview

    Honey Garlic and Beer Sticks

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  These fully cooked, gluten free sticks are also great for hiking & camping or school lunches.
    $7.00
    $7.00
  • $15.00
    Quickview

    Lamb Chops

    , ,
    Lamb chops are great on the grill or done in a cast iron pan.  If you are new to eating lamb you will be pleasantly surprised by the mild flavour of our katahdin lamb!  Packages are ~1-1.5lb each. $15/lb
    $15.00
    $15.00
  • $35.00
    Quickview

    Lamb Leg Roast

    , ,
    A Lamb roast for Sunday dinner is about as good as it gets!  If you are new to eating lamb ask me for my recipe guide.  You will be pleasantly surprised by the mild flavour of our Katahdin lamb!  Roasts are ~2.5-3lb each. $13/lb
    $35.00
    $35.00
  • pork chops
    pork chops
    $10.50
    Quickview

    Pork Chops

    , ,
    If you've never tried pasture raised pork, a package of pork chops is a fantastic place to start.  The flavour will be completely different than the chops you get in the supermarket!  Great on the grill or cast iron pan or baked in the oven in a casserole.  Packages are 1-1.5lb each. $8.5/lb
    $10.50
    $10.50
  • Quickview

    Private Event/Wedding Hosting

    ,
    Farm One Forty is a beautiful country venue with a rustic vibe, located only 15 minutes west of Saskatoon. With plenty of wide open spaces, beautiful gardens and barnwood backdrops, the photo-ops are endless.  Your guests can wander, play some outdoor games, have a bonfire, take a guided tour of the farm or whatever suits your fancy!
    We open up our farm as a venue from June to the end of September. Farm One Forty is co-owner of Odla restaurant in Saskatoon and with Odla as a key partner we offer a full service venue providing on-site catering and bar services. If you want top notch food and drinks at your special event you can be sure to get it with Farm One Forty ingredients prepared by the skilled team at Odla. Our unique farm setting, the care we take in the details, the delicious local food and broad wine, craft beer and spirit offerings make Farm One Forty the perfect location for your special event. Contact us to receive our event info package, discuss options and pricing.  
  • $4.50
    Quickview

    Raw Leaf Lard

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard.  Despite its demonized reputation, lard is actually better for your health than processed vegetable oils.   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it will require rendering but it's super easy!  See the FAQ section for instructions on how to do that.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  
    $4.50
    $4.50
  • $10.00
    Quickview

    Rendered Leaf Lard and Beef Tallow

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard or tallow.  Despite its demonized reputation, these fats are actually better for your health than processed vegetable oils!   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it has already been rendered as is ready to use.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  This product is sold in a 500mL tub.  
    $10.00
    $10.00
  • $50.00
    Quickview

    Sausage Sampler

    , , ,
    A mixer pack of our most popular sausages; packages will include some combination of Mennnonite, breakfast, chorizo, smokies, honey garlic or beer sticks and/or salami.
    $50.00
    $50.00
  • Quickview

    School Tours

    ,
    Here at Farm One Forty we love to help reconnect people with where their food comes from and gain a better understanding of regenerative agriculture!  We are located only 15 minutes west of Saskatoon and host school tours between May and early October. OPTION A: The basic walking farm tour usually takes about an hour-1.25 hours and will give students a general look at our animals (pigs, cows sheep and chickens) and vegetable garden.  Cost for this tour is $6/person (this is for students and teachers/chaperones) with a $150 minimum.
    OPTION B (recommended for grades 4+): If you want to make more of a day out of it you can add on a post walking tour talk where I dive deeper into conversation with the kids about the things we saw on the tour and give them more information about our holistic farming practices with a sit down presentation. This additional presentation is approximately 1 hour in length. With this option you also get access to our event space with gazebos, tables and chairs, etc. for the kids to have their lunch or play a quick game between the walking tour and the presentation. Total ~3 hours on-site. The cost of this tour is $15/person with a $375 minimum.
    • Basic walking tour - 1 hour, $6/person (minimum $150)
    • Walking tour with presentation & event space access - 3  hours, $15/person (minimum $375)
    Please email info@farmoneforty.ca if you have any questions or would like to secure a date.
  • $25.00
    Quickview

    Smoked Ham

    , ,
    Our bone-in hams are smoked to perfection and will make a great centrepiece at your next family feast! Hams vary slightly in weight (usually between 2.75-4lbs), order amount is an approximation only.  Your final amount will be based on actual weight @ $8.75/lb.
    $25.00
    $25.00
  • $15.00
    Quickview

    Smokies

    , , ,
    Perfect for those lake days and cook-outs with friends!  A blend of beef and pork, our smokies are dairy and gluten free. 6 smokies/packages, packages are ~1.3lbs each.
    $15.00
    $15.00
  • $7.00
    Quickview

    Soap

    When life gives you pastured pork lard, make soap!! In years past we were never able to sell all of the pork lard from our pigs and instead of letting this beautiful and often misunderstood product go to waste, I now turn some of it into soap! I use pork lard as the hardening fat in my soaps - it's what makes the bar hard so it doesn't turn into a pile of glop when you leave it in your shower. The lard also makes a lovely, creamy lather and is very moisturizing. I've dabbled with a few different recipes, Rosemary Citrus, Mocha, Lavender / Ylang Ylang, Tea tree oil, Lemon Poppyseed and Grapefruit / Bergamot to name a few.
    $7.00
    $7.00
  • $10.00
    Quickview

    Soup Bones

    , , ,
    Bone broth or stock is a traditional food that's been used for hundreds of years.  It's flavourful, nutrient-dense and super versatile.  Use it as a soup base, cooking aid, or standalone pick-me-up drink. Bone broth made from nutrient-dense bones is chock full of minerals but it's important to use pasture raised bones from healthy animals! Choose between pork, beef or lamb bones or request a bit of each in your order notes. $3/lb    
    $10.00
    $10.00
  • $200.00
    Quickview

    Tanned Lamb Skin

    ,
    The sheep we raise are not wool sheep, but hair sheep which means we don’t shear them; their hair sheds naturally in the spring.  When the lambs are butchered we send the lambskins off to a tannery and they produce beautiful and durable rugs, couch throws, car seat covers, crib and stroller liners or whatever you see fit to use them for! The fleece of lambskin has excellent insulating properties and is also resistant to flame, dirt, moisture and static electricity.  Lambskin is a natural insulator and has temperature-regulating properties, keeping you warm in the winter and cool in the summer.  This makes it a great choice for newborn babies that are learning to regulate their body temperatures.  Lambskins have a soothing effect that can result in better sleep and since they are gentle on your skin, they are great for people with sensitive skin or babies that are prone to skin rashes.  Wool is considered by the medical profession to be hypoallergenic.
    $200.00
    $200.00
  • bacon
    bacon
    $12.75
    Quickview

    Thick-cut Farmhouse Bacon

    , ,
    Bacon makes everything better right?!  On it's own at Sunday brunch, crumbled into a Caesar salad, wrapped around a succulent scallop or squash or the star of the show in your creamy corn chowder.  In any case this bacon will blow your mind!  Packages are 1-1.5lb each. $12.75/lb
    $12.75
    $12.75

Stay up to date

JOIN OUR MAILING LIST!

We will keep you in the loop about farm events and new products
and you will recieve our FREE busy family time saver meals recipe guide!
SIGN ME UP!
close-link