Shop

Filters

Showing all 42 results

Filter by price

Category

42 products

  • Back bacon
    Back bacon
    $15.00
    Quickview

    Back Bacon

    , ,
    This back bacon makes English muffins a breeze! Approximately 1lb packages
    $15.00
    $15.00
  • Bacon Ends
    Bacon Ends
    $10.00
    Quickview

    Bacon Ends

    , ,
    When the processor slices our thick cut farmhouse bacon there are always trimmings that don't package up perfectly.  These pieces are brined and smoked with the same fantastic bacony flavour and are the perfect addition to soups, casseroles and baked beans but more economical that our sliced bacon. The packages are usually 1.5-2.5lb each. $10/lb
    $10.00
    $10.00
  • Sold out
    Packaged striploin steak
    Pork chops centre cut smoked
    $75.00
    Quickview

    BBQ pack

    , , ,
    Summer time gatherings with friends are always better when you've got something great to grill or roast on an open fire!  Each pack includes:
    • 2 pkgs beef grilling steaks (2 steaks/pkg)
    • 1 pkg smoked pork chops (2 chops/pkg)
    • 1 pkg smokies
    $75.00
    $75.00
  • Sold out
    Beef Brisket
    $85.00
    Quickview

    Beef Brisket

    , ,
    Brisket is perfect for the smoker, BBQ or slow cooker.  It needs to be cooked slowly to break down the connective tissues but it's well worth the wait!  The unique thing about this cut of beef is that it can be slow cooked so it’s fork tender, yet is still sliceable. It also has a better beefy flavour compared to other slow cooking beef cuts. Total cost is approximate and will be based on final weight at $14/lb. We have whole brisket which are typically 8-10lbs or point and flat which will be smaller.
    $85.00
    $85.00
  • Sold out
    jerky
    jerky
    $13.00
    Quickview

    Beef Jerky

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  Also great for hiking & camping or school lunches.  115 gram/pkg.
    $13.00
    $13.00
  • Breakfast sausage
    Breakfast sausage
    $13.00
    Quickview

    Breakfast Sausage

    , ,
    Make Sunday brunch extra special with our simple, delicious breakfast sausage!
    $13.00
    $13.00
  • Pig cut lines
    bacon
    $425.00
    Quickview

    Bulk Pork Variety Pack (Approximate Side)

    , ,
    Buying in bulk is an investment upfront but it's less costly than buying a bit at a time, even compared to the grocery stores! With our pork variety packs you'll find a few roasts or hams for those Sunday dinners, pork chops and side ribs for the grill, and optional bacon and sausage - approximately 50 lbs of meat in total. Fill your freezer and then you don't have to think about buying meat for months! It’s all gluten free and flavorful, from pigs who ran, wallowed, and enjoyed their lives! Make your selection of cuts below….
    $425.00
    $425.00
  • chicken feed
    $25.00
    Quickview

    Corn & Soy Free Animal Feed

    ,
    Chicken and pig feed with an ingredient list!
    We grow non-desiccated, non-GMO polycrops that make excellent animal feed which we give to our own livestock.
    Studies are demonstrating improved feed value with polycrops over mono crops and by practicing the 5 soil health principles we are improving the land we grow these grains on. They can be purchased rolled (best for chickens), chopped (best for pigs) or whole in 25 kg feed bags or in bulk.  Our feeds are non-desiccated and non-GMO.
    This blend is approximately:
    43% wheat
    21% barley
    21% oats
    11% lambs quarters
    2% canola
    1% flax
    1% peas/lentils
    Price is $1/kg for rolled grain, contact us if you'd like to purchase in a different quantity or whole/chopped instead.
    $25.00
    $25.00
  • Sold out
    Fall Veggie Pack
    $25.00
    Quickview

    Fall Veggie Pack

    ,
    The fall veggie box will include a variety of storage vegetables fresh from the garden including potatoes, carrots, squash, cabbage and garlic. If you would like more or less of these vegetables we'd be happy to customize your package, just send us a quick message!  
    $25.00
    $25.00
  • Honey icon
    Honey
    $20.00
    Quickview

    Farm One Forty Honey

    Whether you eat the sweet, sticky stuff or apply it externally, the health benefits of honey make everything better!  With less calories than sugar, honey is the natural sweetener of choice.  The surrounding area where the bees live is mostly native prairie, alfalfa and sainfoin.  The honey is available in a few different sizes: 500mL for $15 2.25L pail for $50
    $20.00
    $20.00
  • Chicken and egg icon
    $7.00$10.00
    Quickview

    Farm-Fresh Eggs

    ,
    Our chickens are free run with access to a large outdoor paddock.  In addition to the worm-eating and bug-scratching that they do the chickens eat non GMO grain that we grow ourselves along with plenty of fruits, vegetables and garden scraps.   We have a mix of heritage breeds in our flock and the eggs pack a nutritional punch with less cholesterol and saturated fat but more vitamin A and E, omega 3's and beta carotene!
    $7.00$10.00
    $7.00$10.00
  • gift card
    gift card
    $50.00
    Quickview

    Gift Cards

    , , , , ,
    Want to give a gift that certainly won't go to waste or sit on a shelf collecting dust?!  Consumables always make a great gift for those hard to buy for people in your life. Available in any amount divisible by $50, please just put the total amount you'd like in the order notes and adjust the quantity to match. We would be happy to drop them in the mail on your behalf with a personal greeting card as well.
    $50.00
    $50.00
  • Sold out
    cow cut lines
    Beef steaks
    $540.00
    Quickview

    Grass-fed Beef Variety Packs (Approximate 1/8 or 1/4)

    , ,
    Steaks on the grill, Sunday night pot roast, or classic burgers? Imagine months of your favorite dishes and new discoveries! With our bulk beef you won't have to think about buying meat every trip to the grocery store and you can't beat the price. You’ll get roughly 45 pounds (for an 1/8th), 90 pounds (for a 1/4) or 180 pounds (for a 1/2) of meat in a wide variety of cuts, outlined below. In our variety packs we make all of the cutting and wrapping decisions so that you don't have to, but if you want something specific, see "how do I customize my order" in the FAQ section.
    $540.00
    $540.00
  • Sold out
    Grass-fed Hamburger Patties
    Burgers on a grill
    $18.00
    Quickview

    Grass-fed Hamburger Patties

    , ,
    Summer days call for BBQing burgers!  These burgers have one ingredient, 100% grass fed beef!  Which means they are gluten and dairy free and ready for you to season as you see fit!  4oz patties, sold in packages of 6.
    $18.00
    $18.00
  • Sold out
    Swedish meatballs
    ground lamb
    $18.00
    Quickview

    Grass-fed Lamb Meatballs

    , , ,
    Serve these delicious lamb meatballs with pasta or go the Swedish route with mashed potatoes and lingonberries!  Any way you use them these gluten and dairy free meatballs are so handy to have on hand for a quick week night dinner! 12 meatballs/pkg  
    $18.00
    $18.00
  • Lamb cut lines
    Lamb chops
    $308.00
    Quickview

    Grass-fed Lamb Variety Pack (Approximate Side)

    , ,
    Our tender, flavorful cuts of lamb – your choice of chops or rack, shoulder, leg roast, shanks, stewing chunks, and ground. You’ll get the equivalent of a side of lamb (roughly 22 lbs), ready for your classic, ethnic or avant-garde treatment. For detailed information on what's included, see the tables below. Make your selection of cuts below….
    $308.00
    $308.00
  • Sold out
    ground lamb
    Lamb burger
    $15.00
    Quickview

    Ground Lamb & Lamb Stew

    , , ,
    Use this delicious grass-fed ground lamb or lamb stew in casseroles, meatballs, burgers or anywhere you would use ground beef to mix things up a bit!  Order in any quantity for $15/lb and please specify in your order notes if you want ground or stew or a bit of each.
    $15.00
    $15.00
  • Wonton soup
    Homemade breakfast sausage patties
    $8.00
    Quickview

    Ground Pork

    , , ,
    Let your imagination be your guide with Farm One Forty ground pork!  Use this delicious free range ground pork in casseroles, meatballs, soups, your home made sausage creations and more!  Order in any quantity for $7.5/lb.
    $8.00
    $8.00
  • Sold out
    beer sticks
    Honey garlic sticks
    $9.00
    Quickview

    Honey Garlic and Beer Sticks

    , ,
    Perfect for those days when you need a quick snack to get through your busy day!  These fully cooked, gluten free sticks are also great for hiking & camping or school lunches.
    $9.00
    $9.00
  • Kids watching pigs on a farm.
    Kids picking lettuce on the farm.
    $335.00
    Quickview

    Kids Farm Camp (July 28-31)

    , ,
    Join us for an unforgettable week full of learning, exploring and creating. Through hands-on activities your child will have fun, build confidence and create friendships. We want to help them connect to where food comes from and the nature around them. They will get a meaningful and educational glimpse into daily life on a working mixed farm. Learning to care for animals and the earth in a regenerative way will leave them feeling hopeful and energized. This camp is for children ages 7-12
    $335.00
    $335.00
  • Lamb chops
    Lamb chops
    $19.00
    Quickview

    Lamb Chops

    , ,
    Lamb chops are great on the grill or done in a cast iron pan.  If you are new to eating lamb you will be pleasantly surprised by the mild flavour of our katahdin lamb!  Chops are 1 and 1/4" thick, 4/package.  Packages are typically ~1-1.5lb each. $19/lb
    $19.00
    $19.00
  • Grass-fed lamb
    Grass-fed lamb
    $45.00
    Quickview

    Lamb Leg Roast

    , ,
    A Lamb roast for Sunday dinner is about as good as it gets!  If you are new to eating lamb ask me for my recipe guide.  You will be pleasantly surprised by the mild flavour of our Katahdin lamb!  Roasts are ~3lb each. $15/lb
    $45.00
    $45.00
  • Merguez sausage
    Sausages on a grill
    $16.00
    Quickview

    Lamb Merguez Sausage

    , , ,
    Traditionally a North African sausage, this lamb merguez is a powerhouse of spicy, earthy flavor!
    $16.00
    $16.00
  • Ground beef tacos
    Burgers on a grill
    $10.00$475.00
    Quickview

    Lean Ground Beef

    , ,
    Ground beef  is so versatile - you should always have plenty on hand for those nights you feel totally uninspired and need to get supper on the table quick.  Tacos, meatballs, chili, (insert your favourite comfort food here) with grass fed beef will give you the top notch flavour and nutritious meal you're looking for.  See our blog post for a few recipes. Order in smaller quantities for $10/lb or in 50lb boxes for $9.5/lb.
    $10.00$475.00
    $10.00$475.00
  • liver
    liver
    $8.00
    Quickview

    Liver

    , , , ,
    Liver is one of the best sources of available iron and is also rich in zinc, phosphorus, selenium and copper.   It is loaded with vitamins A and B. Some people are concerned about liver because it's function is to filter toxins but it does not store them.  Instead, the liver stores many important nutrients, which can actually help the body remove toxins. Liver is sliced in approximately 1lb packages. Beef, pork and lamb available.
    $8.00
    $8.00
  • Sold out
    Packaged beef
    Steak on a grill
    $250.00
    Quickview

    Medium Beef Mixer Pack

    , ,
    Not ready to commit to a 1/4 or side of beef just yet?!  Short on freezer space?  Our 20lb beef mixer pack is a perfect option!  Each pack includes an assortment of both grilling and marinating steaks, a package of short ribs and a few packages of ground beef.  
    $250.00
    $250.00
  • medium pork mixer.
    Pork chops
    $220.00
    Quickview

    Medium Pork Mixer

    , ,
    This 25lb mixer pack with a good variety of cuts will keep your meal times interesting and delicious! Includes a couple of roasts, pork chops (2 chops/pkg), side ribs, and some ground and/or sausages. A great way to sample many of our pork products!
    $220.00
    $220.00
  • Sold out
    Mennonite Sausage
    Mennonite Sausage
    $16.00
    Quickview

    Mennonite Sausage

    , ,
    This traditional mennonite sausage has become one of our most popular products and for good reason!  It is so versatile and delicious made with 100% pasture raised pork, smoked to perfection.
    $16.00
    $16.00
  • pasture raised pork
    Pork chops
    $132.00
    Quickview

    Mini Pork Mixer

    , ,
    Short on freezer space?  This mixer pack with a variety of cuts is the perfect fit! It will include a roast or two, chops and ground. This also makes a fabulous consumable gift!
    $132.00
    $132.00
  • pork chops
    pork chops
    $10.50
    Quickview

    Pork Chops

    , ,
    If you've never tried pasture raised pork, a package of pork chops is a fantastic place to start.  The flavour will be completely different than the chops you get in the supermarket!  Great on the grill or cast iron pan or baked in the oven in a casserole.  Packages are 1-1.5lb each. $8.5/lb
    $10.50
    $10.50
  • The private event space at Farm One Forty
    Sunset on the farm with people sitting next to a fire.
    Quickview

    Private Event/Wedding Hosting

    ,
    Farm One Forty is a beautiful country venue with a rustic vibe, located only 15 minutes west of Saskatoon. With plenty of wide open spaces, beautiful gardens and barnwood backdrops, the photo-ops are endless.  Your guests can wander, play some outdoor games, have a bonfire, take a guided tour of the farm or whatever suits your fancy!
    We open up our farm as a venue from June to the end of September.  Farm One Forty is a full service venue providing bar services and on-site catering options. Our unique farm setting and the care we take in helping sort out the details makes Farm One Forty the perfect location for your special event. For more info please email info@farmoneforty.ca  
  • Pig icon
    A pig
    $4.50
    Quickview

    Raw Leaf Lard

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard.  Despite its demonized reputation, lard is actually better for your health than processed vegetable oils.   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it will require rendering but it's super easy!  See the FAQ section for instructions on how to do that.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  
    $4.50
    $4.50
  • Lard icon
    A pig
    $12.00
    Quickview

    Rendered Leaf Lard and Beef Tallow

    Many old-fashioned recipes require cooking with lard or tallow.  Despite its demonized reputation, these fats are actually better for your health than processed vegetable oils!   Leaf lard is the highest grade of lard that comes from the area around the kidneys and loin of the pig.  It has a soft, spreadable consistency at room temperature and because it's the most pure form of pork lard it's best used for baking flaky, tender pie crusts, crispy cookies and muffins when you don't want the finished product to have any pork taste at all.  When you purchase lard in this form, it has already been rendered as is ready to use.  If you've never eaten foods cooked with lard, you're in for a pleasant surprise!  This product is sold in a 500mL tub.  
    $12.00
    $12.00
  • Sold out
    Sausage Sampler
    Breakfast sausage
    $55.00
    Quickview

    Sausage Sampler

    , , ,
    A mixer pack of our most popular sausages; packages will include Mennnonite, breakfast and chorizo sausage and honey garlic or beer sticks.
    $55.00
    $55.00
  • Farmer Arlie making a presentation to kids.
    Kids on the farm.
    Quickview

    School Tours

    ,
    Here at Farm One Forty we love to help reconnect people with where their food comes from and gain a better understanding of regenerative agriculture!  We are located only 15 minutes west of Saskatoon and host school tours between May and early October. OPTION A: The basic walking farm tour usually takes about an hour-1.25 hours and will give students a general look at our animals (pigs, cows sheep and chickens) and vegetable garden.  Cost for this tour is $6/person (this is for students and teachers/chaperones) with a $150 minimum.
    OPTION B (recommended for grades 4+): If you want to make more of a day out of it you can add on a post walking tour talk where I dive deeper into conversation with the kids about the things we saw on the tour and give them more information about our holistic farming practices with a sit down presentation. This additional presentation is approximately 1 hour in length. With this option you also get access to our event space with gazebos, tables and chairs, etc. for the kids to have their lunch or play a quick game between the walking tour and the presentation. Total ~3 hours on-site. The cost of this tour is $15/person with a $375 minimum.
    • Basic walking tour - 1 hour, $6/person (minimum $150)
    • Walking tour with presentation & event space access - 3  hours, $15/person (minimum $375)
    Please email info@farmoneforty.ca if you have any questions or would like to secure a date.
  • Smoked ham
    Smoked ham
    $45.00
    Quickview

    Smoked Ham

    , ,
    Our bone-in hams are smoked to perfection and will make a great centrepiece at your next family feast! Hams vary slightly in weight (usually around 4lbs), order amount is an approximation only.  Your final amount will be based on actual weight @ $9.75/lb.
    $45.00
    $45.00
  • Sold out
    Smokies
    Smokies
    $18.00
    Quickview

    Smokies

    , , ,
    Perfect for those lake days and cook-outs with friends!  A blend of beef and pork, our smokies are dairy and gluten free. 6 smokies/packages, packages are ~1.5lbs each.
    $18.00
    $18.00
  • soap icon
    Soap
    $7.00
    Quickview

    Soap

    When life gives you pastured pork lard, make soap!! In years past we were never able to sell all of the pork lard from our pigs and instead of letting this beautiful and often misunderstood product go to waste, I now turn some of it into soap! I use pork lard as the hardening fat in my soaps - it's what makes the bar hard so it doesn't turn into a pile of glop when you leave it in your shower. The lard also makes a lovely, creamy lather and is very moisturizing. I've dabbled with a few different recipes, Rosemary Citrus, Mocha, Lavender / Ylang Ylang, Tea tree oil, Lemon Poppyseed and Grapefruit / Bergamot to name a few.
    $7.00
    $7.00
  • Broth
    Soup bones
    $12.00
    Quickview

    Soup Bones

    , , ,
    Bone broth or stock is a traditional food that's been used for hundreds of years.  It's flavourful, nutrient-dense and super versatile.  Use it as a soup base, cooking aid, or standalone pick-me-up drink. Bone broth made from nutrient-dense bones is chock full of minerals but it's important to use pasture raised bones from healthy animals! Choose between pork, beef or lamb bones or request a bit of each in your order notes. $4/lb    
    $12.00
    $12.00
  • People riding in a horse drawn carriage.
    sleigh rides
    $15.00
    Quickview

    Spring Babies Wagon Rides (May 25)

    ,
    Gather a few friends & family and come out to the farm to experience the excitement of all the spring babies! On a horse drawn wagon ride throughout the barnyard you will see our little calves and lambs as well as our pigs and chickens! The wagon ride itself is about 15 minutes long and afterward you are welcome to pop into our cozy farm store where we will have snacks and drinks available for purchase.  Then you are welcome to wander back to the barnyard to get another look at some of the animals if you like.  This is also a great opportunity to stock up on Farm One Forty products! The wagon can hold about 8 adults or 10-12 people at once if there are some kids in the mix.  If you book with less than 6 guests you will likely be riding with people from another party but if you’d like to ride with your group only you can “buy out” the wagon by purchasing a minimum of 6 adult tickets.  We will contact you to schedule a specific time for your group to ride. Adults $15 per person, children 10 and under $7 per person (product is set up for $15 tickets so to purchase children tickets, add adult tickets to your order and adjust price accordingly via e transfer or contact info@farmoneforty.ca for help) Sunday, May 25 from 11:00-3:00pm **NOTE** Make sure to select FREE on farm pickup for shipping method! Cancellation Policy - If you wish to cancel your order and you do so at least 5 days prior to the event you will be refunded 75% of the original order amount.  If you cancel within 5 days of the event no refund will be given.
    $15.00
    $15.00
  • sheepskin icon
    Lamb skin
    $200.00
    Quickview

    Tanned Lamb Skin

    ,
    The sheep we raise are not wool sheep, but hair sheep which means we don’t shear them; their hair sheds naturally in the spring.  When the lambs are butchered we send the lambskins off to a tannery and they produce beautiful and durable rugs, couch throws, car seat covers, crib and stroller liners or whatever you see fit to use them for! The fleece of lambskin has excellent insulating properties and is also resistant to flame, dirt, moisture and static electricity.  Lambskin is a natural insulator and has temperature-regulating properties, keeping you warm in the winter and cool in the summer.  This makes it a great choice for newborn babies that are learning to regulate their body temperatures.  Lambskins have a soothing effect that can result in better sleep and since they are gentle on your skin, they are great for people with sensitive skin or babies that are prone to skin rashes.  Wool is considered by the medical profession to be hypoallergenic.
    $200.00
    $200.00
  • bacon
    bacon
    $14.00
    Quickview

    Thick-cut Farmhouse Bacon

    , ,
    Bacon makes everything better right?!  On it's own at Sunday brunch, crumbled into a Caesar salad, wrapped around a succulent scallop or squash or the star of the show in your creamy corn chowder.  In any case this bacon will blow your mind!  Packages are 1-1.5lb each. $14/lb
    $14.00
    $14.00